Trudny pracownik

Każdy szef, kierownik czy menedżer zespołu na pewno obejmując tę funkcję nie spodziewał się tak wielu przeróżnych problemów, jakie spotka na swojej drodze. Między innymi poważnym kłopotem jest zawsze każdy trudny pracownik…

Kim jest trudny pracownik?

Jednak w zasadzie to kto to jest trudny pracownik? Otóż na pewno jest to osoba, z którą w jakiś sposób trudno jest się porozumieć. Czy to jednak znaczy, że mamy ją od razu zwalniać? Oczywiście, że nie! Przecież tacy pracownicy czasem mogą być świetni w swojej dziedzinie, jednak dość ciężcy w kontakcie. Warto zatem na takich trudnych pracowników znaleźć jakiś sposób. Jakie zatem możemy wyróżnić najczęściej spotykane typy trudniejszych pracowników i jak sobie z nimi poradzić?

1) Outsider

Tacy pracownicy najczęściej są bardzo kreatywni, cechuje ich nieschematyczne myślenie, innowacyjne rozwiązana, lecz… No właśnie outsiderzy trzymają się na uboczu, nieraz się spóźniają, robią wszystko po swojemu, nie chcą słuchać dokładnych nakazów. Co zatem można zrobić, aby wykorzystać ich talent? Otóż warto zmienić im tryb pracy na bardziej zdalny, dać większą swobodę, przekazywać zadania, które wymagają właśnie brawury i oryginalnego myślenia.


Ważny jest dla Ciebie rozwój pracowników? Sprawdź te szkolenia!


2) Obrażający się

Część pracowników niestety ma także tendencje do brania wszystkiego za bardzo do siebie. Nie potrafią się oni z siebie śmiać, wszelkie drobne żarty bardzo ich rażą. Co możemy z nimi zrobić? Otóż tu najprościej jest przejść na bardziej formalny rodzaj kontaktu. Możemy im np. bardzo dokładnie rozpisywać zadania w mailu.

3) Dramatyzujący

Niektórzy pracownicy bardzo łatwo się nakręcają, przejmują czymś, trudno im się uspokoić. Takie zachowania mogą być dla innych bardzo stresujące, szczególnie jeśli trzeba się spiąć a dana osoba histeryzuje tylko. Co począć z takim pracownikiem? Otóż można jego wady przekształcić w zalety. Może się bowiem okazać, że taki pracownik doskonale będzie załatwiał różne sprawy wymagające obrazowego przedstawienia trudności firmy np. zdobycia ostatnich tego sezonu oryginalnych win z małej prowincji Francji.


Szkolenie: skuteczne i trwałe motywowanie pracowników


4) Leniwi

Część pracowników także bardzo ociąga się z terminami. Tu jednakże często dość dobrze działają wszelkie sposoby motywacji.

Oczywiście pamiętajmy, że powyżej przedstawiono jedynie najczęstsze typy trudnych pracowników. W rzeczywistości jest ich wiele, wiele więcej – jednak na każdego da się znaleźć jakiś sposób.