Team building, czyli aktywne wzmacnianie relacji w zespole

Termin team building jest w polskich realiach relatywnie nowy. Nie ma się co dziwić, jeszcze kilkanaście lat temu mało kto przywiązywał wagę do relacji panujących w zespole pracowników.

Pierwsze ścieżki w zakresie wyjazdów integracyjnych zaczęły przecierać zachodnie korporacje, które nieśmiało wkroczyły na polski rynek. W dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi to, że zarówno ogromne korporacje jak i niewielkie rodzime firmy inwestują w szkolenia integracyjne. Im lepiej jest zintegrowany ze sobą zespół pracowników, tym firma może osiągnąć większe zyski, a wszystko przez to, że w zgranym zespole pracuje się po prostu bardziej efektywnie.

Team building – co warto o nim wiedzieć?

Team building to amerykańskie określenie oznaczające budowanie zespołu. Nie chodzi tu o rekrutację nowych osób, a o integrację zespołów pracowniczych już istniejących. Taka integracja może przebiegać na różnych płaszczyznach, zarówno na co dzień w firmie, jak i podczas wyjazdów integracyjnych dla firm. Istotne jest to, aby profil imprezy integracyjnej dobrać zgodnie z możliwościami i zainteresowaniami członków zespołu. Kobiece grono niekoniecznie dobrze może czuć się podczas gry szkoleniowej opartej o wojskową taktykę i zabawę paintballową, natomiast panowie raczej nie odnajdą frajdy podczas grupowego sadzenia roślin.

Atrakcje na wyjeździe integracyjnym

Współczesne wyjazdy integracyjne mają dwojaką rolę. Z jednej strony chodzi o to, by maksymalnie na ile to jest możliwe zacieśnić relacje pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu. Nie chodzi o to, aby każdy się z każdym zaprzyjaźnił, tylko o to, aby wytworzyła się atmosfera sprzyjająca budowaniu zaufania i pozytywnych relacji. Drugi cel, jaki mają przed sobą imprezy szkoleniowe, to podnoszenie kwalifikacji członków zespołu z określonych dziedzin. Przykładowo, gry szkoleniowe wspomagają rozwój kompetencji miękkich. Ważne jest to, aby szkolenie zostało zorganizowane w sposób przemyślany, gdyż tylko wówczas przyniesie założone efekty – warto w tym zakresie skorzystać z doświadczonych firm organizujących wyjazdy integracyjne.